مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان


مدیریت اطلاعات ساختمان به معنی گردآوری، سازماندهی، کنترل، ترکیب، پردازش و بازیابی اطلاعات ساختمان از منابع مختلف به صورت امن و ارائه آن به ذینفعان، با امکان تعریف دسترسی تفکیکی و طبقه­‌بندی شده به آنها است. مدیریت اطلاعات ساختمان همچنین نگهداری از اطلاعات در طول چرخه عمر ساختمان را نیز در بر می‌گیرد. به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان به‌معنی توانایی در ایجاد، حفظ، بازیابی و ایجاد دسترسی فوری به اطلاعات درست، در مکان درست، در ساختار درست، در دست افراد درست با کمترین هزینه، در بهترین زمان برای اتخاذ تصمیم درست است.

مدیریت اطلاعات ساختمان، که با ظهور فناوری بیم (BIM) امکان‌پذیر شده است، رکن اصلی موفقیت در مدیریت پروژه، شامل مدیریت فنی و مهندسی، مدیریت زمان‌بندی و ساخت، مدیریت هزینه‌های فرایندهای طراحی، ساخت و بهره‌برداری و همچنین مدیریت تأمین و تدارکات محسوب می‌شود. مدیریت اطلاعات ساختمان به کمک فناوری بیم، امکان مدیریت روان پروژه را در بستری چابک، روان و مطمئن فراهم کرده است. به عبارت دیگر، مدیریت اطلاعات ساختمان با بهره‌گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان، دسترسی طبقه‌بندی شده و کارآمد به کلیه اطلاعات فنی و مهندسی، زمانی و هزینه‌ای دیسیپلین‌های مختلف پروژه، شامل اطلاعات مربوط به مشخصات فنی، اطلاعات مربوط به ابعاد و جزئیات هندسی، احجام و مقادیر اجزای طرح، تاریخچه تغییرات، ساختمان مصالح، مشخصات مصالح، نقشه‌ها و مدارک مهندسی را به صورت کاملاً یکپارچه فراهم می‌کند.

بدین ترتیب در بستر این فناوری، با ایجاد یکپارچگی اطلاعاتی بین تخصص‌ها و عوامل مختلف پروژه و با ارائه به‌موقع اطلاعات صحیح و دقیق، مدیریت انجام کار چابک می‌شود.

از مدیریت اطلاعات ساختمان، مدلسازی اطلاعات ساختمان و مدل اطلاعات ساختمان به‌عنوان سه “میم” سازنده فناوری بیم یا BIM یاد می‌شود. یکپارچگی اطلاعاتی حاصل از پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) به ذینفعان پروژه کمک می‌کند تا درکی یکسان از پروژه‌ای که قرار است در آینده ساخته شود یا در حال اجرا است، داشته باشند. جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات در یک بستر مشترک باعث حذف اطلاعات غیر واقعی و تأیید نشده در پروژه می‌شود. به کمک پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) در پروژه، تنها یک منبع حقیقت در پروژه وجود خواهد داشت و آن اطلاعاتی است که کلیه ذینفعان با رعایت حقوق دسترسی آن را در اختیار دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.