آینده bim

آینده bim


Glyn Shawcross ، مدیر مهندسی و طراحی ارائه دهنده راه حل های مهندسی Boulting Ltd، در مورد چگونگی ادامه دار شدن پیشرفت های آینده در BIM به منظور افزایش کنترل برای پیمانکاران و مشتریان توضیحاتی را ارئه می دهد:

پروژه Crossrail، به عنوان Elizabeth line زیرزمینی لندن شناخته شده است، بزرگترین پروژه ساخت و ساز در حال حاضر در اروپا است. مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در حال حاضر برای بهبود بهره وری در طول چرخه عمر پروژه خط راه آهن ۷۳ مایل استفاده می شود و ارزش افزوده BIM با پیشرفت تکنولوژی افزایش می یابد.

BIM، تکامل طراحی سه بعدی رایانه ای (CAD) ، یک روش همکاری برای کار است که باعث طراحی، تحویل و نگهداری ساختمانها در کل چرخه عمر خود می شود و یک رویکرد یکپارچه برای طراحی و هماهنگی اجزا و سیستم های پیچیده، برداشتن ضایعات و کاهش اشتباهات از طریق تصمیم گیری را فراهم می کند.

یکی از جدیدترین تکرارهای مدل سازی سه بعدی ، BIM تجسم کاملی از کل پروژه را ارائه می دهد. با استفاده از BIM، می توان تمام ویژگی ها را به یک مدل فدرال اضافه کرد که لینک یا ترکیب همه مدل های مختلف رشته با درگیری های شناسایی شده و در مرحله اولیه ، قبل از ساخت و ساز مجدد است.

سطوح مختلفی برای BIM وجود دارد، که هر کدام پیشرفته تر از بعدی است و هر سطح را می توان در ابعاد زیادی انجام داد. هر سطح روش کار را تغییر می دهد، در حالی که هر کدام از ابعاد ویژگی جدیدی را به کار می گیرد که به نفع فرآیند است.

Advertisement (آگهی)

در سطح صفر، ساده ترین آن، حالت دو بعدی BIM است که به سادگی می تواند یک طراحی دو بعدی با طراحی کامپیوتریCAD) ) باشد. با افزایش به سه بعد، سطح یک و دو BIM ، شامل نقشه های سه بعدی و با سطح دوم نیاز به یک سطح collaboration می باشد.

سطح دو BIM، شاید سطح معمولی مورد استفاده قرار گیرد، بخشی از آن به دلیل آن است که حداقل استاندارد فعلی مورد نیاز دولت انگلیس برای کار بخش دولتی این می باشد (استانداردی که در سال ۲۰۱۶ معرفی شده است).

Gold standard construction

در حال حاضر ما به حداقل استاندارد BIM رسیده ایم، که در آن یک مدل سه بعدی برای همکاری استفاده می شود، ما می توانیم به آینده نگاه کنیم.

باقی ماندن در سه بعد، BIM سطح ۳، استاندارد فعلی طلائی است که صنعت در حال کار بر روی آن است. مدل تک ۳D آن در بین تمام همکاران به اشتراک گذاشته شده است. این مدل شامل تمام اطلاعات عملیاتی مورد نیاز در مورد هر یک از دارایی های ساختمان، در طول مراحل طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری می باشد.

مدل ۳D برای تمام سطوح BIM بالاتر از سطح صفر است. هنگام کار بر روی یک پروژه موجود، مانند یک مونتاژ و یا بازسازی، برای تولید یک مدل دقیق BIM می تواند بسیار دشوار و وقت گیر باشد.

در عوض، بسیاری از تیم ها تصمیم به استخدام ۳D laser point cloud scanning می کنند که می تواند نقشه سه بعدی بسیار دقیقی را خیلی سریع ارائه دهد. این نقشه پس از آن می تواند با نرم افزار BIM مانند Autodesk Revit ادغام شود و به عنوان نقطه شروعی برای ترکیب با ویژگی های اجزای جدید مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر مدل سه بعدی، می توان ابعاد دیگر را به تجسم BIM اضافه کرد: مدیریت زمان (۴D)، محاسبه بودجه (۵D) و مدیریت امکانات (۶D).

BIM ۴D 

عمق اطلاعات موجود در ویژگی های BIM مرتبط با یک جزء به این معنی است که امکان استفاده از ابزار برای مدیریت زمان وجود دارد. داده های زمان می توانند در هر ویژگی گنجانده شوند، از جمله زمان هدایت آن، زمان نصب و حتی توالی که اجزای آن باید نصب شود.

این ویژگی به برنامه ریزان اجازه می دهد یک برنامه پروژه دقیقی را ایجاد کنند. جمع آوری اطلاعات مرتبط با نمایندگی بصری اجزای سازنده باعث می شود که اطلاعات پروژه را بفهمید و پرس و جو کنید، و همچنین به مشتریان نشان دهید که ساختار در طول زمان چگونه توسعه می یابد.

این برنامه روشی است که در آن می توان کار را برای اطمینان از ایمنی ، منطقی بودن و توالی کارآمد قبل از شروع کار مدیریت کرد. از طریق نمایندگی مجازی، برنامه ریزان می توانند پیش از تخلیه زمین ارزیابی کنند که چگونه دارایی ها به هم می پیوندند و همچنین اجازه بازخوانی در مراحل اولیه را داده و از تغییرات فریبکارانه و پر هزینه در محل اجتناب کنند.

علاوه بر این، جدول زمانی بصری را می توان به مشتریان ارائه کرد، به توضیح برنامه ها کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که انتظارات به صورت واضح ارتباط برقرار کند.

BIM ۵D

BIM پنج بعدی بر روی نمایش زمان بصری ایجاد می شود. با ترکیب دارایی ها و اطلاعات برنامه ی خود و با اطلاعات مربوط به هزینه BIM  پنج بعدی می تواند مشتری را قادر به تجسم هزینه پروژه در طول زمان و مدیریت جریان نقدی در طول یک پروژه کند. علاوه بر آن با اجازه دادن به تغییرات ناخواسته قیمت، BIM پنج بعدی می تواند مدیریت و تحویل پروژه با هر اندازه و پیچیدگی را بهبود بخشد و برنامه ریزی کند.

این حالت خیلی مهم است، زیرا پروژه ها پیچیده تر می شوند، شاید با واحدهای های اضافی، فرمت ها یا افزودن به ساختار اصلی.

“کیفیت پیش بینی هزینه های شما به طور مستقیم با کیفیت داده های تولید شده توسط تیم فنی پروژه ارتباط دارد.

BIM ۶D 

برخلاف BIM چهار و پنج بعدی، که در هر سطحی بالاتر از سطح دوم ممکن است، BIM شش بعدی می تواند تنها در سطح سه انجام شود. این به این دلیل است که BIM شش بعدی از یک مدل مبتنی بر ابر استفاده می کند، به این ترتیب می توان امکانات و مدیریت کارخانه را شامل اطلاعات جزء مانند داده های محصول و جزئیات دانست. سیستم مبتنی بر ابر به معنی پیمانکارانی است که بر روی جنبه های مختلف ساختمان کار می کنند، هر کدام می توانند به سیستم در سراسر چرخه زندگی تسهیلات دسترسی داشته باشند.

BIM شش بعدی عمدتا در درجه اول با پیوند دادن داده های ویژگی به یکدیگر برای پشتیبانی از مدیریت امکانات کار می کند. برای مثال، جزئیات مربوط به تولید کنندگان، تاریخ نصب، برنامه های تعمیر و نگهداری و داده ها، از جمله دمای عملیاتی و طول عمر، می تواند شامل همه موارد باشد.

استفاده از  BIM شش بعدی می تواند به مدیران تاسیسات، مهندسان تعمیر و نگهداری و مشتری در هنگام همکاری برای ایجاد یک برنامه نگهداری موثر کمک کند. از برنامه ریزی پیش بینی شده تعمیر و نگهداری پیش بینی PPM)) ماشین آلات در یک مرکز ، تا تعمیر روزمره مانند نوسازی نور و جایگزینی ،  BIM شش بعدی می تواند اطلاعات ویژگی را ادغام کند. آوردن تمام داده ها به یک طرح، بهترین راه برای ایجاد یک برنامه تعمیر و نگهداری کارآمد و موثر در طول چرخه عمر تاسیسات است.

همانطور که BIM پیشرفته تر می شود، ارزش آن می تواند به پروژه افزوده شود. علاوه بر ارائه نمای بصری یک پروژه، تبدیل شدن به یک ابزار ضروری مشترک است که برای مدیران، پیمانکاران، طراحان، مدیران تاسیسات و مشتری به شدت ارزشمند است.

اگر چه BIM در حال حاضر ارزش بسیاری از پروژه های مهندسی در مقیاس بزرگ مانند Crossrail را به عنوان پیشرفت های تکنولوژیکی به ارمغان می آورد، اما حتی ارزشمندتر و ضروری خواهد بود. به این معنی که ما BIM را در پروژه های بیشتری استفاده می کنیم، از پروژه های بخش دولتی که در آن BIM مجاز است، به ساخت های مستقل و مجدد کوچکتر استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *